Zastosowanie urządzenia do diagnostyki snu typu Apneagraph pozwala na wykrycie miejsc w których dochodzi do zwężenia dróg oddechowych w trakcie snu. W porównaniu do DBS badanie Apneagraph’em jest badaniem dokładniejszym z tym, że w przypadku tego urządzenia koniecznym jest założenie i uruchomienie urządzenia przez doświadczonego lekarza wykonującego tego typu badania.

Apneagraph

Jest to metoda pozwalająca na ocenę stanu pacjenta podczas snu przez całą noc. Do urządzenia rejestrującego podłączone są dwie sondy. Jedną jest klips zakładany na palec jak w przypadku pulsoksymetru, a druga wprowadzana jest przez nos i gardło do przełyku. Wprowadzenie drugiej sondy poprzedzone jest znieczuleniem miejscowym górnych dróg oddechowych. Z założonym i ustawionym urządzeniem pacjent udaje się na spoczynek. Następnego dnia rano pacjent zgłasza się ponownie do placówki medycznej w celu usunięcia urządzenia. Rejestrowane są następujące parametry:

  • ilość bezdechów i spłyconych oddechów na godzinę
  • poziom wysycenia tlenem krwi obwodowej
  • akcja serca
  • głośność chrapania
  • pozycja w jakiej śpi pacjent

Badanie Apneagraph’em lokalizuje przyczyny bezdechów w obrębie górnych lub dolnych dróg oddechowych. Ocena wyników pozwala na kwalifikację pacjenta do leczenia zachowawczego lub zabiegowego, co ma bezpośredni wpływ na skuteczność leczenia.

Zapis snu jest analizowany przez lekarza, a wyniki omawiane są z chorym w trakcie wizyty po przeprowadzonej diagnostyce snu. Umów się na konsultacje i badanie