Bezpłatna aplikacja służąca poprawie snu u dzieci została opracowana i uruchomiona przez lekarzy ze Szpitala Dziecięcego Evelina w Londynie.
Z założenia aplikacja ma na celu pomóc zaniepokojonym zaburzeniami snu u swoich dzieci dwóm milionom rodziców w Wielkiej Brytanii, i ograniczyć ilość wizyt lekarskich dotyczących tego problemu.
Aplikacja Kids Sleep Doctor doradza rodzicom, jak sobie radzić z lekami nocnymi na podstawie zapisu snu dziecka.
Eksperci twierdzą, że dobry sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Myślę, że wielu rodziców będzie mogło skorzystać z porad bez konieczności wizyt u lekarza rodzinnego” twierdzi Prof Paul Gringras ze Szpitala Dziecięcego Evelina.

Wychodząc na przeciw dużemu zapotrzebowaniu na informację dotyczącą zaburzeń snu u dzieci zespół specjalistów ze Szpitala Dziecięcego Evelina opracowała aplikację, która przedstawia indywidualnie dopasowane porady dla rodziców dzieci w wieku 0-16 rż. dla rozwiązania różnych problemów ze snem, które mogą pojawić się w różnym wieku.
Wstępne doradztwo rozpoczyna się po wprowadzeniu szczegółowych danych zawierających informacje kiedy dziecko zasypia, ile czasu spędza przed komputerem lub innymi tego typu urządzeniami, ile spożywa napojów zawierających kofeinę.
Po pięciu dniach przygotowań polegających na nagrywaniu nawyków snu dziecka, w pełni spersonalizowana aplikacja jest gotowa do użytku.
Aplikacja zasugerowałaby, że jest lęki nocne występują u ok 10% dzieci w tym przedziale wiekowym i będą ustępować wraz z wiekiem, ale w celu uniknięcia takich epizodów można zastosować technikę zaplanowanego obudzenia dziecka pół godziny po zaśnięciu.
Inna rada zalecana przez aplikację dotyczy nastolatków z zaburzeniami snu polegającymi, na tym że zasypiają późno w nocy i rano są niewystarczająco wypoczęci do szkoły. Radą tą są intensywne ćwiczenia fizyczne w godzinach popołudniowych. Ćwiczenia fizyczne będą miały działanie jak lek nasenny.
„To nie są uciążliwe codzienne porady, to dostosowane rady,” dodaje Prof. Gringas
Aplikacja została opracowana w celu ułatwienia radzenia sobie z tymi problemami bez konieczności konsultacji medycznej, a nie w celu korzyści finansowych, dlatego jest to aplikacja darmowa.
Obecnie jest ona dostępna bezpłatnie na system iOS. Wersje na systemy Android i Windows będą wkrótce także dostępne.

Jednak około 200 tysięcy dzieci z poważnymi zaburzeniami snu, takie jak narkolepsja lub obturacyjny bezdech senny powinna być bezwzględnie skonsultowana i przebadana przez lekarza.
Aplikacje Kids Sleep Doctor można stosować u dzieci powyżej pierwszych trzech miesięcy życia.

Od strony kolorystycznej aplikacja jest zaprojektowana w ciemno pomarańczowym kolorze tak żeby ograniczyć emitowaną ilość niebieskiego światła – który jest kolorem długości fali światła, najbardziej zaburzającym sen.
Psycholog i terapeuta dziecięcy profesor Tanya Byron powiedział: „Jest wiele dzieci z zaburzeniami snu, które to zaburzenia mogą mieć istotny wpływ na całą rodzinę.
Prawidłowy spokojny sen jest ważny dla fizycznego i psychicznego rozwoju dziecka, dla zachowania i koncentracji – by wymienić tylko kilka”.
„Zdajemy sobie sprawę, że to rodzice znają swoje dzieci jak nikt inny i jestem przekonana ze aplikacja Kids Sleep Doctor będzie pomocna dla rodziców w rozwiązywaniu problemów ze snem u ich dzieci”.


http://www.bbc.com/news/health-32150528

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

two + 1 =

W nagłych przypadkach        32 209 00 00