Przy zabiegach operacyjnych zatok przynosowych należy mieć na uwadze bliskie sąsiedztwo gałek ocznych i przedniego dołu czaski – jeden niewłaściwy ruch operatora może prowadzić do trwałych powikłań ze strony tych struktur np. ropnia mózgu, ślepoty. Dlatego naukowcy z Ohio State University (OSU) Medical Center Wexnera opracowali technikę 3D-modelowania, która mapuje obraz zatok przynosowych dla każdego pacjenta zakwalifikowanego do zabiegu operacyjnego. Dzięki temu operator przed zabiegiem ma możliwość wykonania wirtualnego ćwiczenia  planowanego zabiegu i oceny jaki będzie to miało wpływu na wynik leczenia.

„To jest jak gra wideo gdzie usuwasz niektóre tkanki, a następnie możesz ocenić jak to wpływa na przepływ powietrza przez jamę nosa”. Kai Zhao, naukowiec z OSU Wexnera Medical Center, powiedział w oświadczeniu. „Taki model wykorzystywany jest do badań aerodynamicznych. My go zastosowaliśmy do oceny dróg oddechowych nosa, żeby lepiej poznać fizjologie podstawowych funkcji nosa, a także objawy ze strony nosa.”

W tym celu naukowcy z OSU planują wykorzystywać symulacje dynamiki przepływów płynów, a nawet drukowanie modeli 3D jam nosa, do oceny wpływu zabiegu operacyjnego na przepływ powietrza przez jamy nosa i zatok przynosowych. 

http://www.engadget.com/2016/02/15/doctors-will-use-3d-modeling-ahead-of-your-next-sinus-surgery/

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

dwa × dwa =

   32 506 50 85