
Zablokowany nos, bóle głowy i stany zapalne zatok dotyczą prawie 30 milionów Amerykanów , którzy skarżą się na przewlekłe zapalenie zatok każdego roku. W przypadku Lizette Serrano, alergia i astma oskrzelowa doprowadziły do pojawienia się w nosie zmian polipowatych.
„Polipy powodują trudności w oddychaniu przez nos” L.Serrano, który mieszka na Brooklynie, N.Y., powiedział FoxNews.com.
Wykonane wcześniej dwa zabiegi operacyjne usuwania polipów z nosa i zatok przynosowych zakończyły się niepowodzeniem i polipy nosa po pewnym czasie znowu się pojawiły. W trakcie operacji poszerzone zostały ujścia zatok przynosowych usuwając zmiany blokujące i powodujące niedrożność tej okolicy. Żeby utrzymać drożność operowanej okolicy po operacji konieczne jest założenie opatrunków które pozostają w ty, miejscu kilka dni.
W tym okresie operowany pacjent ma uczucie pełności nosa której nie potrafi się pozbyć przez oczyszczanie jamy nosa.
„Cały chcesz wydmuchać nos, i nie ma sposobu, nie można tego zrobić,” powiedziała Serrano.
Dr Roheen Raithatha, otolaryngolog z ENT&Allergy Associates w Nowym Jorku, zaproponował inne rozwiązanie, tak żeby kolejna, trzecia operacja Serrano przebiegała bardziej komfortowo. Dr Raithatha zastosował nowe urządzenie stent o nazwie Propel mający pomóc w lepszym gojeniu się ran pooperacyjnych.
„Dostępne są badania kliniczne, potwierdzające, że stenty Propel ograniczają powstawianie zrostów w pomiędzy małżowiną środkową nosa, a ścianą boczną nosa. Zapewnia to utrzymanie drożności okolicy ujść zatok, ogranicza konieczność stosowania sterydów donosowych i zmniejsza prawdopodobieństwo kolejnego zabiegu operacyjnego” Dr Raithatha powiedział FoxNews. com.
Propel jest to niewielki elastyczny okrągły stent, który umieszczany jest w przewodzie nosowym środkowym zamiast tradycyjnych opatrunków.
„Po umieszczaniu w jamie nosa w okolicy komórek sitowych stent jest sprężyście otwierany” Raithatha powiedział. „Po założeniu stent wywiera rozprężający nacisk na sąsiednie struktury antomiczne, małżowinę nosową środkową i ścianę boczną nosa nie pozwalając na powstanie zrostów”.
Propel utrzymuje się w jamie nosa około 30 dni. Opatrunek zbudowany jest z polimeru dodatkowo nasączonego sterydami uwalnianymi do operowanej okolicy w celu ograniczenia i zmniejszenia obrzęków pooperacyjnych. Po tym okresie stent ulega rozpuszczeniu.
„Kiedy obudziłam się po zabiegu operacyjnym, byłam w stanie odrazu oddychać,” powiedziała Serrano. ” W nosie nie było żadnego opatrunku.”
Obecnie Dr Raithatha używa stentów Propel do wszystkich wykonywanych zabiegów operacji zatok przynosowych.
http://www.foxnews.com/health/2015/07/14/new-stent-device-stops-pain-after-sinus-surgery.html
Write a comment: