Przesiewowe badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej uratowały tysiące chorych

Rozpoczęty w Wielkiej Brytanii w 2009 roku progam badań przesiewowych polegającym na badaniu USG jamy brzusznej pozwolił wykryć ponad 10.000 tętniaków – potencjalnie poważnych obrzęków aorty brzusznej. Nieleczony tętniak aorty brzusznej AAA (abdominal aortic aneurysm) stanowi bardzo poważne zagrożenie i może być śmiertelny. Często przebiega bezobjawowo i chorzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że mają AAA śmiertelnie, aż pękną. W trakcie akcji milion pacjentów zostało przebadanych.

Naprawa chirurgiczna

Do 2009 roku, Wielka Brytania miała jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności dla tętniaków aorty brzusznej w Europie.
Zaproszenia z informacją o badaniach przesiewowych USG jamy brzusznej zostały wysłane do każdego mężczyzny powyżej 65 rż. Program był prowadzony do końca 2013r.
W trakcie badań zdiagnozowano u 2000 mężczyzn duże zmiany o typie tętniaka i chorzy zostali poddani skutecznemu leczeniu chirurgicznemu.

Pacjenci u których stwierdzono mniej nasilone zmiany pozostają pod kontrolą specjalistycznych ośrodków medycznych i okresowo wzywani są na kontrolne badania ultrasonograficzne.
Leczenie operacyjne proponowane jest w przypadku stwierdzenia postępujących zaawansowanych zmian.
Peter Norris, 66, z Londynu, miał dużego tętniak, wykrytego podczas rutynowych badań przesiewowych został skierowany na operację usunięcia tętniaka.
Powiedział: „Idąc na badanie nie miałem żadnych objawów dlatego byłem bardzo zaskoczony gdy dowiedziałem się, że mam bardzo dużego tętniaka aorty brzusznej o wymiarze 6.2 cm zostałem odrazu skierowany na leczenie operacyjne. Uświadom to, że uratował mi życie.
„Teraz czuję się bardzo szczęśliwy jestem w pełni sprawny i mogę żyć pełnią życia.”
Dr Anne Mackie, dyrektor programu badań przesiewowych w Instytucie Zdrowia Publicznego (Public Health England) w Anglii, powiedział: „To wspaniała wiadomość, że milion mężczyzn powyżej 65 rż. zostało przebadanych pod kątem AAA.
„Program jest sukcesem i okazał się kluczowy w wykrywaniu i leczeniu dużych tętniaków, prowadzących do zapobiegania przedwczesnych zgonów u mężczyzn w wieku 65 lat i powyżej”
Instytut Zdrowia Publicznego przyznaje, badania przesiewowe pozwoliły na wykrycie i zapobieżenie pęknięciom tętniaków około 1500-2000 osób rocznie – choć ostateczne dane nie są jeszcze dostępne.
Tętniaki aorty znacznie rzadziej występują u kobiet i aktualne dane wskazują, że przeprowadzając podobne badania przesiewowe można nie uzyskać tak dobrych wyników. Ale ostateczne wnioski nadal są opracowywane, czy kobiety powinny być uwzględnione w przyszłych programów badań przesiewowych.

http://www.bbc.com/news/health-35231723

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

2 × three =

W nagłych przypadkach        32 209 00 00