Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek, które należy wykonać, aby ograniczyć chrapanie. Mogą być one pomocne w pozbyciu się chrapania lub przynajmniej zmniejszeniu jego natężenie.

  1. Spij z wysoko ułożoną głową. Można to zrobić, wybierając grubszą poduszkę lub kilku poduszek lub zastosować poduszkę przeciw chrapaniu, która ogranicza chrapanie.
  2. Unikaj spożywania napojów alkoholowych i leków uspokajających przed udaniem się na spoczynek. Zarówno alkohol i leki rozluźniają mięśnie górnych dróg oddechowych, co ogranicza przepływ powietrza.
  3. W przypadku, gdy masz nadwagę, zmniejszenie masy ciała istotnie wpłynie na ograniczenie chrapania.
  4. Staraj się spać na boku nie na plecach.
  5. Przestrzegaj regularnie godzin snu.
  6. Przed udaniem się na spoczynek nie spożywaj obfitych posiłków. Jeśli twój żołądek jest pełny, to uciska na przeponę, co prowadzi do chrapania.
  7. Stosuj twardą poduszkę, gdyż miękkie mają tendencję do rozluźniania ścian gardła
  8. Zastosuj paski nosowe lub wkładki do nosa, które zapewniają lepszy przepływ powietrza przez nos poprzez zatrzymanie zapadania się skrzydełek nosa w czasie wdechu
  9. Jeżeli palisz papierosy, ogranicz palenie, a najlepiej zaprzestań całkowicie!!!. Nie pal przed snem dym papierosowy powoduje zapalenie śluzówki jamy ustnej, gardła, co prowadzi do obrzęku i zwężenia dróg oddechowych.
  10. Zastosuj aerozole do nosa przeciw chrapaniu.

Skonsultuj się z lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń snu – Zamów Wizytę