Operacja przegrody nosa – zabieg korekcji skrzywionej przegrody nosa tzw. septoplastyki wykonujemy w znieczuleniu ogólnym.

Zabieg korekcji skrzywionej przegrody nosa tzw. septoplastyki wykonujemy w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem pacjent wykonuje zalecane badania laboratoryjne i jest konsultowany przez anestezjologa. Zabieg wykonywany jest przez otwór nosowy przedni po odwarstwieniu błony śluzowej usuwa się skrzywiony fragment chrząstki lub kości nosa, następnie usunięte elementy po wyprostowaniu w specjalnej prasie są płaszczyźnie pionowej są implantowane w miejsce usuniętych dla stabilizacji i zapobieżeniu powikłań np. powstania dziury w przegrodzie tzw. perforacji przegrody. Na koniec zszywa się błonę śluzową i przegrodę, zakłada się opatrunek do jam nosa, który utrzymuje się przez 2-3 dni. W celu uniknięcia powstania zrostów w okresie pooperacyjnym wskazane jest założenie dodatkowych opatrunków z silikonu tzw silastic’u, które usuwane są między 10-14 dniem po zabiegu. Septoplastyka nie wpływa w żaden sposób na wygląd zewnętrzny twarzy operowanego pacjenta.
W przypadkach niektórych skrzywień korekta skrzywionej przegrody nosa może być wykonano endoskopowo. Tak przeprowadzona operacja pozwala na usunięcie zmian zlokalizowanych w tylnym trudno dostępnym odcinku przegrody nosa.

Informacje praktyczne dla pacjenta

Zabieg wykonywane jest w warunkach szpitalnych. Opatrunek z jam nosa (tamponada nosa) usuwany jest w 2-3 dobie po zabiegu. W okresie pooperacyjnym do oczyszczania jam nosa pacjent stosuje roztwory soli morskiej w aerozolu, w celu przywrócenia prawidłowej czynności oczyszczającej śluzówkę nosa i wygojenia się rany operacyjnej.