LECZENIE OPERACYJNE

Przygotowanie do zabiegu operacyjnego

Bezpośrednio przed operacją pacjentowi nie wolno jeść min. 6 godzin i pić min 4 godziny.
Po zakwalifikowaniu przez laryngologa do leczenia operacyjnego pacjent badany jest przez anestezjologa celem kwalifikacji do znieczulenia ogólnego – wykonywane są następujące badania: morfologia krwi, grupa krwi, elektrolity, antygen HBS, ocena krzepliwości krwi (INR, APTT), EKG oraz inne w razie konieczności.
Konsultacja anestezjologiczna odbywa się w tygodniu poprzedzającym zabieg operacyjny. W trakcie badania lekarz anestezjolog wyjaśni wszystkie Państwa wątpliwości i pytania dotyczące znieczulenia oraz okresu bezpośrednio po operacji.
Mając na celu najwyższe standardy bezpieczeństwa naszych pacjentów przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym zalecamy wykonanie szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu dwóch (WZW typ B). Po podaniu 2 dawek szczepionki można planować zabieg operacyjny.
Minimum 10 dni przed zabiegiem operacyjnym istnieje bezwzględna konieczność zaprzestania zażywania leków przeciw krzepliwych np. polopiryna, acard aspiryna. Leki te mogą niebezpiecznie zwiększyć ryzyko krwawienia w okresie około i pooperacyjnym. Nie należy także spożywać preparatów zawierających zeń-szeń oraz czosnek z powodu zaburzeń układu krzepnięcia krwi.

Uwaga dla kobiet: bezpośredni przed okresem menstruacji jak i w trakcie nie należy wykonywać zabiegów operacyjnych ze względu na zwiększoną możliwość krwawienia – proszę o tym pamiętać przy ustalaniu terminu zabiegu operacyjnego.

Operacja

Dzień przed operacją:
• Normalne posiłki (kolacja lekka nie później niż o 22.00)
• Zażyć leki stosowane przewlekle
Dzień operacji:
• Należy pozostać na czczo (bez jedzenia i picia)
• Zażyć wcześnie rano leki stosowane przewlekle (popić niewielką ilością wody)
• W przypadku, gdy pora zabiegu jest wyznaczona na godziny popołudniowe najpóźniej 6 godzin przed operacją zjeść lekkostrawny posiłek i wypić maksymalnie 1 szklankę niegazowanej wody mineralnej.
Na oddział należy przynieść ze sobą wyniki badań laboratoryjnych, aktualny wynik badania tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych (zalecane jest dostarczenie badania TK na kliszy), odzież nocną i przybory toaletowe.
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym (w pełnej narkozie). Podczas pobytu na oddziale zapewniona jest opieka personelu medycznego. Pacjenci wypisywani są do domu następnego dnia po zabiegu po usunięciu opatrunków nosowych. Przed opuszczeniem placówki medycznej należy upewnić się czy pacjentowi został wyznaczony termin kontroli pooperacyjnej, oraz czy poinformowano pacjenta o sposobie postępowania w okresie pooperacyjnym tzn. płukanie jam nosa, przyjmowanie zleconych leków.
Pacjent powinien mieć zapewniony transport do domu pod opieką innej osoby.
Po zakończonej operacji, co najmniej przez 24 godziny nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych (przedłużone działanie środków znieczulających).