Zabiegi endoskopowe gruczołów ślinowych tzw. sialoendoskopia jest to nieinwazyjna metoda leczenia kamicy i niezapalnych zmian obrzękowych gruczołów ślinowych.

Sialoendoskopia w leczeniu kamicy ślinianek
Kamica gruczołów ślinowych jest schorzeniem, które charakteryzuje się zablokowaniem przewodów wyprowadzających ślinianek, co prowadzi do bolesnego obrzęku ślinianki, będącego przyczyna opuchnięć części twarzy (przypominającym świnkę), bólem podczas jedzenia oraz w trakcie poruszania językiem. Dokładna przyczyna powstania tego typu dolegliwości nie jest poznana. Przyjmuję, że wynikają one z zaburzenia wytwarzania śliny, spowodowanego zwężeniami przewodów wyprowadzających, dietą bogatą w fosforany lub węglany wapnia, a także w wyniku zalegania w przewodach ślinowych resztek pokarmowych, powodujących powstanie blokady tzw. kamienia ślinowego.

Klasyczne chirurgiczne metody leczenia kamicy ślinianek uzależnione są od lokalizacji kamienia ślinowego. W przypadku zlokalizowania w obrębię miąższu gruczołu istniej konieczność usunięcia gruczołu w całości.
Gdy kamień znajduje się w okolicach ujścia przewodu wykonuje się w jamie ustnej nacięcie ściany przewodu i usunięcie kamienia jednak częstym powikłaniem są zrosty pooperacyjne i nawrót dolegliwości. Całkowite usunięcie gruczołu ślinowego związane jest z długim okresem rekonwalescencji pacjenta, a dodatkowo obarczone jest ryzykiem różnych powikłań m.in. porażeniem n. twarzowego.

Sialoendoskopia w porównaniu z tradycyjnymi metodami leczenia kamicy ślinianek pozwala na przeprowadzenie zabiegu znacznie szybciej, skuteczniej i co najważniejsze bezpieczniej!

Zabieg sialoendoskopii, w porównaniu z tradycyjnymi metodami, jest nowoczesną metodą zapewniającą Pacjentowi bardzo duży komfort. Zabieg ten wykonywany jest przez naturalne ujścia bez nacięć skórnych. Nie ma również ryzyka porażenia nerwu twarzowego.

Zalety sialoendoskopii:
– brak cięć na skórze i szyi Pacjenta
– brak ryzyka uszkodzenia gruczołu ślinowego
– brak ryzyka porażenia nerwu twarzowego
– minimalne ubytki krwi
– krótki okres rekonwalescencji

Przebieg zabiegu z wykorzystaniem sialoendoskopii
Zabieg sialoendoskopii polega na wprowadzeniu do przewodów ślinianki cienkiego endoskopowego urządzenia wyposażonego w układ optyczny pozwalający na wgląd w system przewodów wyprowadzających gruczołu ślinowego i zlokalizowanie przyczyny niedrożności. W zależności, jaka jest przyczyna korzystając z kanału operacyjnego wprowadza się specjalne endoskopowe mikronarzędzia za pomocą, których usuwa się zalegające kamienie lub rozszerza zwężone odcinki przewodów wyprowadzających. Zabieg sialoendoskopii wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić nieznaczne dolegliwości bólowe, które są niwelowane za pomocą dostępnych środków p-bólowych. Zwykle już po trzech dniach pacjent może wrócić do prowadzenia normalnego trybu życia.