Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych

Ból gardła wysoka gorączka z dreszczami, utrudnione połykanie to objawów ostrego zapalenie migdałków podniebiennych, które leczone jest w trybie ambulatoryjnym. Stan zapalny może przejść w formę przewlekłą z możliwością wystąpienie powikłań takich jak nawracające do kilku w roku ostre stany zapalne, ropnie okołomigdałkowe, ropnie przestrzeni przygardłowej, a dodatkowo zapalenie węzłów chłonnych szyi oraz stany zapalne nerek, reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie wsierdzia serca.
Takie objawy są wskazaniem do wykonania konsultacji laryngologicznej i podjęcia skutecznego leczenia. Wskazaniami do operacyjnego usunięcia migdałków podniebiennych są: częste nawracające ostre stany zapalne migdałków podniebiennych (anginy), bóle gardła z powiększeniem węzłów chłonnych na szyi trwające pomimo leczenie powyżej pół roku, ropień okołomigdałkowy oraz usunięcie ognisk zapalnych bakterii grupy A beta-hemolitycznych paciorkowców w przebiegu współistnienia wspomnianych powikłań ogólnych. Poza zapalne wskazania do wykonania tonsillectomii to przerost migdałków powodujący chrapanie i bezdechy.

Leczenie operacyjne

Tonsillectomia usunięcie migdałków podniebiennych – wykonuje się w znieczulenie dożylnym (sedacja) lub w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na wycięciu migdałków podniebiennych. Obecnie istnieje wiele technik usuwania chorych migdałków – klasyczne techniki operacyjne polegające na odpreparowaniu migdałków od otaczających tkanek za pomocą narzędzi chirurgicznych czy nowoczesne z zastosowaniem lasera lub chirurgii plazmowej tzw. koblacji. Dwie ostatnie techniki mają na celu ograniczenie niekorzystnych dolegliwości w okresie pooperacyjnym. Jednym z poważniejszych powikłań występujących po tego typu zabiegu jest krwawienie pooperacyjne wczesne do 3 dnia i późne do 10 dnia po zabiegu. W okresie rekonwalescencji wskazane jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarskich, stosowanie leków przeciwzapalnych przeciwbólowych, ograniczenie wysiłku fizycznego, w początkowym okresie dieta półpłynna zwłaszcza unikanie twardych pokarmów.